Poniżej przedstawiamy poradnik jak stosować zioła i mieszanki Pole Henny. Jeśli masz pytania odnośnie stosowania proszę prześlij je na info@polehenny.pl.

Jak przygotować hennę? - przepis podstawowy

 1. Dodajemy do proszku lekko ciepłą, przegotowana wodę. Ilość - ok 220 ml na 100 g henny. Pamiętajmy jednak, że każda henna może się zachowywać trochę inaczej, dolewamy więc płyn stopniowo i obserwujemy, jak zmienia się konsystencja pasty.
  Dodajemy do henny lekko ciepłą, przegotowaną wodę
 2. Po wymieszaniu pasta może zawierać grudki. Nie należy się tym przejmować - rozpuszczą się same.
  Mieszkanie henny
 3. Pastę nakrywamy szczelnie folią, tak żeby folia dotykała powierzchni pasty - zapobiega to jej wysychaniu. Pastę odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy, aż uwolni barwnik. I znowu - każda henna uwalnia barwnik w innym czasie, zależy to od rodzaju henny, ale także od wilgotności i temperatury powietrza.
  Pastę nakrywamy szczelnie folią
  Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy henna jest już gotowa do użycia, jest położenie na folii kawałka białego ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej. Papier obciąża się np. małym talerzykiem. Kiedy papier zabarwi się na intensywny pomarańczowy kolor - pasta jest gotowa.
  Sprawdzenie henny/pasty czy gotowa.
 4. Powierzchnia gotowej pasty wygląda mniej więcej tak:
  Powierzchnia gotowej pasty/henny
 5. Na powierzchni kolor się zmienia - od rdzawego do ciemnobrązowego.
 6. Pastę mieszamy - po grudkach nie zostanie najmniejszy ślad. Konsystencja staje się gładka i kremowa - idealna do nakładania na włosy.
  Gładka konsystencja gotowej pasty/henny


Mycie włosów po nałożeniu henny.

Barwnik na włosach oksyduje 24-48 godzin. W tym czasie kolor się pogłębia i utrwala. Detergenty, w tym szampony, zatrzymują ten proces. Po hennowaniu należy odczekać min. 24 godziny, zanim przystąpi się do mycia włosów. Jeśli chcemy zatrzymać proces utleniania barwnika, wyjątkowo włosy można umyć wcześniej. Kolor będzie wtedy jaśniejszy i mniej trwały.

Czy po hennowaniu można nałożyć odżywkę?

Nałożenie odżywki zaraz po hennowaniu może zatrzymać proces oksydacji i utrwalania się henny. Henna sama w sobie daje bardzo dobry efekt pielęgnacyjny, trzeba tylko dokładnie wypłukać ją z włosów. Niedokładne wypłukanie sprawi, że włosy będą tępe w dotyku, bez połysku i będą sprawiać wrażenie przesuszonych. Jeżeli włosy są bardzo suche, hennę można rozrabiać na sporządzonym w domu żelu lnianym.
Dodanie do henny nieodpowiednich zakwaszaczy (soku z cytryny) także może wywołać tzw. hennowy przesusz. Lepiej więc ich unikać albo stosować z rozwagą. Odżywkę najlepiej zastosować najwcześniej po 24 godzinach.

Aby odświeżyć kolor między farbowaniami i dla efektu pielęgnacyjnego można zastosować tzw. gloss, dodając do odżywki 2-3 łyżki henny. Gloss nakłada się na włosy od razu po zmieszaniu i trzyma 1-2 godziny. Trzeba jednak pamiętać, że to jedynie metoda delikatnego odświeżenia koloru.

Dodatki do henny/zakwaszanie

Istnieje wiele rozmaitych receptur i składników dodawanych do henny. Dodając cokolwiek, sprawdźmy jakość tego składnika - przede wszystkim czy jest czysty, nie zawiera pestycydów czy sztucznych nawozów. Najlepiej jeśli składniki pochodzą z upraw organicznych, nie były przetwarzane itp.

Na finalny kolor włosów w 40% wpływa nasz kolor wyjściowy, w 40% jakość henny, w 15% czas trzymania na włosach. Jedynie za ok 5% odpowiadają dodatki.

Czy należy zakwaszać hennę? Nie jest to konieczne. Dobrej jakości henna poradzi sobie bez zakwaszania. Ten krok można spokojnie pominąć, szczególnie jeśli mamy wrażliwą skórę głowy.

Jak zakwaszanie wpływa na hennę? Tak. Opóźnia wydzielanie barwnika, po czym następuje jego skokowy jego wzrost. Henna zakwaszona wydzieli więcej barwnika, ale nie należy przegapić momentu jego wydzielenia. Włosy po hennie zakwaszonej uzyskają ciemniejszy i bardziej intensywny kolor.
UWAGA - NIGDY nie zakwaszamy henny którą będziemy mieszać z indygo. Kwaśne odczyny źle wpływają na indygo.Jak przygotować cassię?

Cassię przygotowujemy tak samo jak hennę, z tym że trudniej jest zaobserwować moment, w którym wydzielił się barwnik. Można założyć, że cassia jest gotowa mniej więcej między 2-3 godziny po zmieszaniu z wodą.

 1. Do cassi dodajemy przegotowaną, lekko ciepłą wodę w ilości około 220 ml na 100 g cassi. Pamiętajmy, że każda cassia może się zachowywać inaczej, dlatego dolewamy płyn stopniowo i obserwujemy jak zmienia się konsystencja pasty.
 2. Pasta po wymieszaniu może zawierać grudki. Nie należy się tym przejmować - później rozpuszczą się one same.
 3. Pastę przykrywamy szczelnie folią, tak aby folia dotykała powierzchni pasty co zapobiega jej wysychaniu. Pastę odstawiamy w ciepłe miejsce na około 2-3 godziny.
 4. Po odstawieniu pastę mieszamy. Grudki znikają. Konsystencja staje się gładka i kremowa. Taką pastę nakładamy na włosy.

Jak długo trzymać cassię na włosach?

Cassię trzyma się na włosach minimum dwie godziny.Jak przygotować mieszanki/henna i indygo?

 1. Przygotować hennę wg przepisu podstawowego.
 2. Kiedy henna jest gotowa (uwolni barwnik) przygotowujemy indygo.
 3. Do indygo dodajemy ostudzoną, przegotowaną wodę, mieszamy do uzyskania. pożądanej konsystencji.
 4. Obie pasty mieszamy dokładnie do uzyskania jednolitej pasty i natychmiast nakładamy na włosy.

Jak rozpoznać indygo?

Najprostszym sposobem jest umieszczenie na białej chusteczce higienicznej czy ręczniku papierowym szczypty indygo i dodanie na nią kilku kropli wody. Po kilku minutach indygo zacznie uwalniać niebieski barwnik, co łatwo zaobserwować na białym papierze.
Indygo jest intensywnie ciemnozielonym proszkiem o charakterystycznym, silnym zapachu.
Jak rozpoznać indygoMieszanki Pola Henny - sposób pakowania

Jedynie indygo jest pakowane w osobną saszetkę. Jeśli w składzie mieszanki jest henna i cassia, są one zapakowane razem. Indygo ma postać ciemnozielonego proszku, henna jest bardziej żółtawa. Aby łatwo odróżnić zioła, można zrobić test koloru na papierowym ręczniku. Na ręcznik nanosimy odrobinę proszku. Robimy kleksa z wody. Cassia da złotożółtą plamę, indygo niebieską, henna - pomarańczową.Jak samodzielnie mieszać zioła?

Efekt koloryzacji zależy od: wyjściowego koloru włosów, kondycji włosów, użytych ziół, sposobu ich przygotowania, czasu ekspozycji na włosach i pohennowej pielęgnacji. Zioła można mieszać samodzielnie, poniżej podajemy przykładowe proporcje ziół. Należy pamiętać, że henna lubi się nadbudowywać (najwolniej nadbudowuje się henna marokańska), dlatego te same receptury każdorazowo mogą przynosić odrobinę ciemniejsze rezultaty.

Samodzielne mieszanie henny i indygo
Samodzielne mieszanie henny, cassi i indygo