Pielęgnacja włosów po ziołowej koloryzacji - Pole Henny

Pielęgnacja włosów po ziołowej koloryzacji

Włosy hennowane wcale nie wymagają specjalistycznej i czasochłonnej pielęgnacji. Zastosowanie kilku prostych wskazówek pozwoli cieszyć się długotrwałym i lśniącym kolorem.

Po zmyciu ziół z włosów ważne jest, by nie myć ich ani nie nakładać żadnych kosmetyków przez najbliższe 24-48 godzin. Przez ten czas kolor się utrwala, utlenia i ciemnieje. Zbyt wczesne umycie włosów może negatywnie wpłynąć na trwałość koloru. Do mycia świeżo koloryzowanych ziołami włosów nie należy stosować szamponów z mocnymi detergentami (SLS, SLES), lecz zastąpić je łagodniejszymi produktami myjącymi. Bezpośrednio po farbowaniu włosów ziołami nie powinno się nakładać na włosy olejów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na oleje przenikające, które mogą powodować szybsze wymywanie się koloru z włosów. W tej grupie znajdziemy między innymi: masło kakakowe, olej kokosowy i shea. Oleje przenikające mają zdolność wymywania związanego z keratyną włosa barwnika.

Henna i inne zioła koloryzujące mogą dawać uczucie przesuszenia włosów. Dlatego warto zadbać o ich nawilżenie, najlepiej pamiętając o równowadze PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Należy zwrócić też uwagę, że oprócz nawilżenia hennowane włosy potrzebują też regularnego dostarczania protein.

Do płukania włosów po pierwszych myciach po hennowaniu najlepiej sprawdza się woda o temperaturze letniej lub chłodnej. Pozwala domknąć łuski włosa i podkreślić ich blask. Włosy źle znoszą natomiast stylizację przy użyciu wysokiej temperatury.

Warto wspomnieć też, że henna stanowi naturalny filtr UV, dzięki czemu włosy nie potrzebują już dodatkowej ochrony przed promieniowaniem.

Wymywanie koloru przyspieszają szampony przeciwłupieżowe (zarówno te apteczne z ketokonazolem i siarczkiem selenu, jak i drogeryjne), lepiej więc unikać ich ciągłego stosowania.

Włosy, zwłaszcza koloryzowane ziołami, nie lubią twardej wody. Zawarte w niej minerały mogą powodować matowienie, kruchość, brak objętości i suchość włosów. Warto zamontować filtr do wody, który będzie zmniejszał jej twardość lub co jakiś czas nałożyć na włosy maskę chelatującą/umyć włosy szamponem z EDTA. Hennowane włosy nie przepadają za słoną wodą (morską), nie najlepiej znoszą także saunę (ciepło może rozchylać łuski włosów i sprzyjać wymywaniu się barwnika. Świeżo hennowane/cassiowane/indygowane włosy źle znoszą silnie chlorowaną wodę z basenu, która na jasnych włosach może dawać zielonkawą poświatę. Hennowane włosy lubią kosmetyki zawierające w składzie hennę lub cassię, warto je włączyć do pielęgnacji. Aby nadać kolorowi intensywności można zrobić glossa hennowego, czyli dodać henny do odżywki. Taki zabieg odświeża kolor. Warto pamiętać o ekstraktach roślinnych, które pielęgnują kolor włosów i przedłużają jego trwałość: rumianek, kurkuma i rokitnik do blondów, owoc granatu, dzika róża, malwa, hibiskus, henna do czerwieni, kora dębu, bhringraj, orzechy włoskie do brązów.

Regularne hennowanie pomaga na zmniejszenie porowatości włosów. Krótkotrwale efekt gładkich, lśniących włosów można uzyskać przepłukując włosy chłodnym strumieniem wody lub robiąc płukanki zakwaszające. Na pielęgnowanych w ten sposób włosach kolor będzie się prezentował jeszcze piękniej.

Pielęgnacja włosów po ziołowej koloryzacji